Wychowanie w skrócie. 0
Wychowanie w skrócie.

Żyjemy w czasach przełomowych jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Mamy dostęp do wielu źródeł i sposobów ich wychowania. Wybieramy te, które nam najbardziej odpowiadają lub staramy się działać intuicyjnie. Jednak często nasza intuicja i brak wiary we własne siły sprowadzają do wychowywania dzieci w sposób, w jaki sami byliśmy wychowywani. Nie potrafimy czy też nie chcemy tego zmienić? Przeczytajcie poniższy cytat i zastanówcie się, czy naprawdę dobrze czuliście się będąc dzieckiem, gdy do Was tak mówiono?

"Bo dorosłemu nikt nie powie: 'wynoś się', a dziecku często tak się mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie."

Janusz Korczak

            

czytaj całość »
Jak to się zaczęło. 0
Jak to się zaczęło.

"Bądź zmianą, której życzysz światu"

Gandhi

Od zawsze dzieci były dla mnie ogromną fascynacją. Gdy sama byłam dzieckiem uwielbiałam pomagać sąsiadom w opiece nad ich pociechami. Podczas dorastania również współpracowałam z dziećmi młodszymi od siebie na zajęciach tanecznych. Następnie w liceum wyjechałam na rok do Stanów Zjednoczonych w ramach wymiany Amicus , gdzie mieszkałam u rodziny z dwiema córkami w wieku 4 lata oraz 11 lat. Zabawy z dziewczynkami nigdy mi się nie nudziły, one również były bardzo zainteresowane moją osobą. Po powrocie poproszono mnie o opiekę nad czwórką cudownych dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym w trakcie nieobecności rodziców. Zaprzyjaźniłam się z nimi natychmiastowo i do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, mimo iż dzieci już są dorosłe. Sprawiało mi to ogromną radość, gdy proszono mnie o częstszą opiekę nad moimi ulubieńcami. Nauczyłam się wiele od ich matki, która była bardzo zorganizowana. Postanowiłam wtedy brać z niej przykład. Sama teraz jestem matką czwórki wspaniałych dzieci. Wykorzystuję moje życiowe doświadczenie w wychowywaniu moich skarbów.

Podczas wychowywania swoich dzieci zaczęłam się edukować i szukać rozwiązań - jak sobie radzić w trudnych dla mnie momentach. Zmęczenie i stres czasami kierowały mnie na złą drogę w wychowaniu dzieci, przez co później miałam do siebie pretensje, ponieważ kocham swoje dzieci najmocniej na świecie. Chcę ich wychować na ludzi szanujących mnie i siebie nawzajem, bez agresji i przemocy psychicznej.

 

czytaj całość »
Motoryka mała 0
Motoryka mała

Motoryka mała

nie jest cechą wrodzoną, kształcisz i doskonalisz ją od momentu chwytania pierwszych zabawek. Dotyku skóry matki, łapaniu jej za palec. Bardzo ważne jest by ręce i dłonie były sprawne już od dziecka. Umiejętności te ułatwiają w przyszłości podczas codziennego życia, kiedy chcemy chwycić kilka rzeczy na raz, kiedy chcemy szybko pisać na klawiaturze, kiedy rozwijamy zdolności plastyczne i wiele innych. 

Kontrolowane ruchy rąk i palców to umiejętności nabywane poprzez naśladowanie innych, percepcje, motorykę dużą, a przede wszystkim poprzez koordynacje wzrokowo-ruchowa. Można ćwiczyć motorykę małą poprzez zapinanie guzików, sznurowanie butów, lepienie z plasteliny czy rysowanie. 

Malując uczysz się precyzji, odwzorowania, również rozwijasz integracje sensoryczna. Jest ona bardzo ważna już od wczesnego rozwoju dziecka.

Szyjąc stajesz się perfekcyjny i dokładny, potrafisz skupić się na konkretnej rzeczy dłużej.

 

Ważne jest by umożliwić dziecku już od najmłodszych lat rozwijanie i usprawnianie dłoni i palców. Pomysłów na kreatywne spędzenie czasu, naukę przez zabawę jest mnóstwo. 

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl